چگونه یک عنوان کتاب پرفروش را برای کتاب خود انتخاب کنیم؟

آنچه در این مطلب می‌خوانید:

انتخاب بهترین عنوان کتاب | عنوان کتاب | انتخاب اسم کتاب | نام کتاب | عنوان کتاب | روش انتخاب اسم کتاب | راههای انتخاب عنوان کتاب

انتخاب عنوان کتاب خود احتمالاً مهم ترین تصمیمی است که برای فروش بیشتر کتاب می گیرید. عنوان کتاب شما به تنهایی مسئول درصد زیادی از فروش شما خواهد بود – پس عنوان کتاب خود را هوشمندانه انتخاب کنید!

نویسندگان و ناشران پرفروش صدها سال است که می‌دانند عنوان کتاب بیش از هر تصمیم دیگری که در مورد کتاب خود می‌گیرید باعث افزایش فروش می‌شود.

چگونه یک عنوان کتاب پرفروش و عالی انتخاب کنیم؟

چه یک نویسنده غیرداستانی یا رمان نویس یا هر چیز دیگری باشید، یک عنوان کتاب خوب به اندازه یک تیتر روزنامه خوب ضروری است. بدون عنوان خوب، هیچ کس قرار نیست در وهله اول کتاب را باز کند.

به عنوان مثال، آیا ترجیح می‌دهید «فکر کنید و ثروتمند شوید» یا «به مرور زمان و به مرور زمان ثروت خود را افزایش دهید و به فرد موفق‌تری تبدیل شوید» را بخوانید؟

احتمالاً می‌دانید که کتاب اول تقریباً صد سال است که پرفروش‌ترین کتاب بوده است، در حالی که کتاب دوم آنقدر عنوان طولانی و خسته‌کننده دارد که احتمالاً افراد کمی آن را می‌خوانند، حتی اگر محتوای کتاب یکسان باشد. بیاندیشید و ثروتمند شوید!

اما چرا عنوان اول «عنوان خوب» است و عنوان دوم نه؟

همه چیز به چیزی بستگی دارد که مشتری می خواهد! اما مشتری واقعاً در عنوان کتاب چه می خواهد؟

خوشبختانه برای ما، کسی قبلاً تحقیق کرده است!

تست عنوان کتاب هالدمن-ژولیوس

امانوئل هالدمن ژولیوس نویسنده، ویراستار و ناشر آمریکایی در اوایل دهه 1900 بود و در حدود 20 سال بیش از 200 میلیون کتاب فروخت. او یک روش منحصر به فرد برای آزمایش بازاریابی کتاب خود داشت – او عناوین کتاب های خود را تغییر می داد و می دید که کدام عناوین فروش بهتری دارند.

در واقع، هالدمن-جولیوس کتاب‌هایش را که فروش خوبی نداشتند به «بیمارستان» می‌برد و نام آن‌ها را تغییر می‌داد و به امید فروش بیشتر آنها را منتشر می‌کرد.

بنابراین اگر قبلاً کتابی با ارقام فروش بد منتشر کرده اید، شاید وقت آن رسیده که عنوان آن را جراحی کنید!

در اینجا چند نمونه از تغییر نام در جراحی وجود دارد که فروش کتاب را به طور چشمگیری بهبود بخشید:

Los Precieuses Ridicules تقریباً صفر کتاب در سال فروخت. وقتی به زنان مضحک تغییر کرد، بیش از 10000 نسخه در سال فروخت.

پشم گوسفند طلایی گوتیه سالانه 6000 فروخته شد. وقتی به The Quest for a Blonde Mistress تغییر پیدا کرد، سالانه بیش از 50000 دستگاه فروخته شد.

زمانی که Le Bourgeois Gentilhomme به The Show Off تغییر کرد، فروش سالانه از کمی بالاتر از صفر به 10000 رسید.

Mystery of the Iron Mask سالیانه 11000 فروخته می‌شد، اما وقتی به The Mystery of the Man in the Iron Mask تغییر پیدا کرد، بیش از 30000 جلد در آن سال فروخته شد.

پادشاه لذت می برد 8000 فروخت اما پادشاه شهوت انگیز از خود لذت می برد 38000 فروخت.

None Beneath the King  6000 فروخت در حالی که None Beneath the King Shall Enjoy This Woman  34000 فروخت.

ساعت ده 2000 فروخت اما What Art Should Mean To You  9000 فروخت.

Art of Controversy صفر فروخت در حالی که How To Argue Logically  30000فروخت.

کازانووا و عشق هایش 8000 فروخت اما کازانووا، بزرگترین عاشق تاریخ بیش از 22000 فروخت.

Apothegems  2000 فروخته و Truths Terse About the Riddle of Life  9000 فروخته است.

Will o’ the Mill و Markheim (هر دو در یک جلد) تقریباً صفر نسخه فروختند اما Markheim’s Murder  7000 فروخت.

قلم، مداد و زهر 5000 فروخته در حالی که The Story of a Notorious Criminal  15800 فروخته است.

هالدمن ژولیوس از عناوین کتاب خود چند نتیجه گرفت که به نظر من امروز همه نویسندگان باید بدانند و بفهمند:

از عناوین توصیفی استفاده کنید نه از عناوین شاعرانه

قلم، مداد و زهر نمونه خوبی از این موضوع است – این عنوان صرفا یک عنوان شاعرانه است و فروش آن افتضاح بود. داستان یک جنایتکار بدنام بسیار توصیفی‌تر است و خواننده قبل از باز کردن کتاب در واقع می داند داستان درباره چیست. مشتری شما باید درک اولیه ای از موضوع کتاب داشته باشد وگرنه آن را نخواهد خرید!

از زبان ساده استفاده کنید نه از کلمات باطنی

مطمئن نیستید معنای باطنی چیست؟ پس از آن در عنوان کتاب خود استفاده نکنید! از کلماتی که فقط تعداد کمی از افراد ممکن است آن را بفهمند اجتناب کنید. در عوض، از کلمات ساده و زبان واضح استفاده کنید تا حتی فروتن ترین خوانندگان بتوانند کتاب شما را درک کنند و با آن ارتباط برقرار کنند.

حتی اگر در حال نوشتن کتابی در مورد علم موشک هستید، می توانید با نوشتن به زبان فارسی ساده برای خوانندگان کنجکاوی مانند من، کتاب های بسیار بیشتری بفروشید. و اگر کتابی در مورد علم موشک نمی نویسید، چه بهانه ای برای استفاده از کلمات بزرگی که هیچ کس نمی تواند آن را درک کند وجود دارد؟

اگر یک کتاب خوب نمی فروشد، عنوان آن را تغییر دهید.

هالدمن-جولیوس و حرفه انتشارات باورنکردنی او بدون شک ثابت کرده است که عنوان کتاب برای فروش بسیار مهم است. اگر کتابی دارای توزیع و بازاریابی است اما هنوز فروش خوبی ندارد، پس باید عنوان آن را با دقت تغییر داد تا فروش آن افزایش یابد.

در این مقاله، من به شما آموزش می دهم که چگونه توزیع و بازاریابی را دریافت کنید. و اگر تمام استراتژی‌های بازاریابی مورد بحث ما را امتحان کردید و کتاب شما هنوز فروش خوبی نداشت، پس از تغییر عنوان خود نترسید!

من فکر می کنم شما از نتایج خوشحال خواهید شد.

حالا بیایید در مورد چند ایده مهم دیگر که باید هنگام انتخاب عنوان پرفروش برای کتاب خود در نظر بگیرید صحبت کنیم.

عنوان کتاب برای خوانندگان است

احتمالاً قبلاً در ذهن خود به این سوال  برخورد کردید”چه چیزی در آن است برای من”  و این سؤالی است که هر شخصی هنگام نگاه کردن به کتاب و خواندن عنوان کتاب از خود می پرسد.

اگر عنوان کتاب فوراً به سؤال پاسخ نمی دهد یا حداقل تصویری بصری از یک پاسخ به شما ارائه نمی دهد، احتمالاً خواننده آن کتاب نمی‌شوید.

در اصل، هر یک از ما در هنگام خرید چیزی تنبل هستیم. ما ترجیح می‌دهیم عنوان کتابی را بخوانیم و فوراً تصمیم بگیریم آن را بخوانیم یا نخوانیم تا اینکه چند ثانیه یا حتی چند دقیقه با ارزش به این فکر کنیم که واقعاً درباره چیست.

اگر عنوان کتاب شما مشتری شما را گیج کند، آنها خرید نمی کنند!

“ذهن آشفته همیشه نه می گوید” یک جمله مناسب است.

انتخاب عنوان کتاب | عنوان کتاب | انتخاب اسم کتاب | نام کتاب | عنوان کتاب | روش انتخاب اسم کتاب | راههای انتخاب عنوان کتاب

فکر کن و ثروتمند شو بلافاصله به خواننده می گوید: “من به شما کمک خواهم کرد تا ثروتمند شوید!” و خواننده فوراً آن را باور می کند – فقط بر اساس عنوان کتاب! این کتاب می تواند حاوی اطلاعات کاملاً بی فایده ای باشد، اما عنوان به تنهایی به مشتری می گوید که به او کمک می کند تا ثروتمند شود.

آیا اکنون قدرت یک عنوان کتاب خوب را می بینید؟ یک عنوان خوب حتی قبل از اینکه مشتری صفحه اول را بخواند، اعتبار آنی را فراهم می کند!

حتی یک کتاب بی‌ارزش با عنوان خوب، نسخه‌های بیشتری از کتابی پر از اطلاعات مفید با عنوان بد به فروش می‌رسد. و شما می توانید در این مورد از من نقل قول کنید!

شما باید در عنوان کتاب فوراً به مخاطب بگویید با مطالعه کتاب چه نتایجی به دست می‌آورند.

مطمئن شوید که عنوان کتاب شما به سؤال خوانندگان (چه چیزی در آن است برای من) پاسخ می دهد اگر کتاب شما غیرداستانی است. و حتی برای کتاب‌های داستانی، هنوز هم می تواند قطعه مهمی برای انتخاب عنوان پرفروش باشد.

یکی دیگر از ویژگی های مهم یک عنوان کتاب خوب، رمز و راز است. رمز و راز برای ادبیات داستانی مهم تر از غیر داستانی است، اما همچنان می تواند برای غیرداستانی بسیار مفید باشد.

برای مثال، “بیاندیشید و ثروتمند شوید” رمز و راز زیادی در خود دارد. حتی اگر عنوان به شما این باور را می دهد که یاد خواهید گرفت چگونه ثروتمند شوید، باید بلافاصله سوالاتی مانند:

“خب چگونه فکر کردن به من کمک می کند تا ثروتمند شوم؟”

“آیا واقعا فکر کردن چیزی است که برای ثروتمند شدن نیاز دارم؟”

“نویسنده چقدر ثروتمند است؟”

… و انبوهی از سوالات دیگر در مورد آنچه که کتاب قرار است به شما ارائه دهد.

توجه داشته باشید که هر سؤالی که در مورد کتاب بر اساس عنوان دارید، پیش‌فرض می‌گیرد که کتاب به شما کمک می‌کند تا ثروتمند شوید. شما فکر می کنید که این کتاب به شما کمک می کند تا ثروتمند شوید – اکنون فقط در تعجب هستید که چگونه! این راز است – و تنها راه حل این معما خرید کتاب و خواندن آن است!

به اعتقاد من، این قوی‌ترین ترکیب برای یک کتاب غیرداستانی پرفروش است – عنوانی که به خواننده می‌گوید چه چیزی در آن برای او وجود دارد و سپس خواننده را وادار می‌کند تا درباره رمز و راز عملکرد آن فکر کند و کتاب را بخرد.

چرا یک عنوان می‌تواند قدرتمند باشد؟

باز هم، من معتقدم، به دلیل ترکیب (چه‌چیزی در آن است برا من + رمز و راز). مثلا کتابی که درباره قتل است، هر کسی که به رازهای قتل یا فیلم‌های هیجان‌انگیز علاقه‌مند باشد، بلافاصله علاقه‌مند خواهد شد. دوم، رمز و راز زیادی در آن وجود دارد (همانطور که در بیشتر عناوین داستانی خوب وجود دارد).

عنوان کتاب شما چقدر باید باشد؟

طول عنوان کتاب اثری بر احتمال پرفروش شدن کتاب ندارد. این به این معنی است که شما می توانید یک عنوان کوتاه یا یک عنوان طولانی یا چیزی در این بین داشته باشید. نکته کلیدی این است که آیا عنوان علاقه خواننده را جلب می کند یا نه و به آنها میل درونی برای خرید آن برای ارضای کنجکاوی خود می دهد.

یک بار یک متخصص کپی رایتر و بازاریابی عالی به من گفت که هر عنوانی که می نویسید باید تا حد امکان کوتاه باشد و در عین حال کل پیام را منتقل کند. من معتقدم عناوین کتاب‌ها نیز به همین صورت هستند، با این تفاوت که برای کتاب‌های شفافیت می‌خواهید در صورت امکان، کلمات کلیدی را در عنوان خود اضافه کنید تا ترافیک جستجوی فروشگاه‌های آنلاین کتاب و همچنین گوگل و سایر موتورهای جستجو را بهبود بخشد.

فرآیند انتخاب عنوان کتاب

در اینجا فرآیندی اساسی داریم که ما هنگام انتخاب عنوان کتاب طی می کنیم.

1. تحقیقات در بازار کتاب انجام دهید

بهترین عناوین کتاب قابل مقایسه با کتاب خود را در بازار پیدا کنید. فهرستی از عناوین و زیرنویس‌های کتاب‌های آنها ایجاد کنید و به دقت به موارد زیر توجه کنید:

    کلمات و عباراتی که در عنوان و زیرنویس کتاب های خود به کار می برند

   جملات و کلمات به کار رفته در توضیحات کتاب آنها

    کلمات و جملاتی که خوانندگان در نقد کتاب خود استفاده می کنند

مطالعه همه این منابع فهرستی عالی از کلمات و عبارات کلیدی را در اختیار شما قرار دهد که ممکن است بخواهید در عنوان کتاب خود بگنجانید.

2. ایده های عنوان طوفان فکری برای کتاب

بعد از اینکه تحقیق خود را انجام دادید، تا جایی که می توانید ایده های عنوان کتاب را مطرح کنید.

3. بهترین ایده های خود را انتخاب کنید

یادداشت‌های این مقاله را مرور کنید تا مطمئن شوید عنوان کتاب‌هایی را که بهترین نتایج و فروش را برای شما به ارمغان نمی‌آورند، حذف کرده‌اید.

شما باید حداقل 3-5 ایده خوب داشته باشید. اگر هنوز ایده های کافی برای عنوان خوب ندارید، به طوفان فکری ادامه دهید، تحقیقات بیشتری در بازار کتاب انجام دهید و از دوستان، همکاران و هر کسی که خلاق است نظر بخواهید.

4. از مخاطبان خود نظرسنجی کنید

اگر هنوز عنوان برنده‌ای برای کتاب خود پیدا نکرده‌اید از خوانندگان یا مخاطبان خود نظرسنجی کنید. می توانید یک نظرسنجی رایگان در فیس بوک ایجاد کنید و درخواست نظر کنید.

به فرآیند اعتماد کنید

انتخاب عنوان برای کتاب شما باید یک فرآیند باشد نه یک رویه. یک فرآیند زمان می برد. تکرار بعد از تکرار طول می کشد. احتمالاً قبل از اینکه در نهایت به عنوان مناسب برای کتاب خود برسید، چندین عنوان کتاب خواهید داشت. رویه کاری را فقط یک بار انجام می‌دهید ولی انتخاب عنوان کتاب پرفروش در بیشتر مواقع اینطور نیست!

آیا مواردی وجود دارد که عنوان کتاب بی‌نقصی برای نویسنده‌ای مانند لحظه یورکای ارشمیدس در وان حمام آمده باشد؟ کاملا! اما تعداد آنها کم است.

نگران عنوان کتاب خود نباشید! اگر ذهن خود را به آن اختصاص دهید و وقت بگذارید، عنوان مناسب را پیدا خواهید کرد.

یک تکه کاغذ یا دفترچه یادداشت خود را بردارید و فقط عناوین احتمالی کتاب را یادداشت کنید. طوفان فکری اولیه، در این مرحله نباید هیچ عنوان احتمالی را دور بیندازید – فقط اجازه دهید عناوین بالقوه بر روی کاغذ جاری شوند.

در این مرحله، نه تنها به عناوین، بلکه به عبارات و کلمات کلیدی که می‌توانند خوب باشند نیز فکر کنید. برای مثال، «چگونه کتاب‌های بیشتری بفروشیم»، «پرفروش‌ترین شوید» و «کسب‌وکار کتاب» همگی زمانی که برای اولین بار شروع به بررسی عنوان یک کتاب کردم به ذهنم آمدند.

اکنون بسیاری از نویسندگان پرفروش توصیه می کنند که قبل از نوشتن کتاب به عنوان آن فکر کنید.

برای نویسندگانی مانند من و شما، لازم نیست قبل از نوشتن کتابمان نگران پیدا کردن عنوان مناسب باشیم. چیزی که ما باید نگران آن باشیم نوشتن کتاب و انجام آن قسمت قبل از هر چیز است!

چرا اول نگارش کتاب؟

زیرا من در تجربه شخصی خود و در کار با صدها نویسنده دریافته ام که بزرگترین مانعی که ما در راه موفقیت داریم در واقع نوشتن کتاب است. ما تعلل می کنیم، به تأخیر می اندازیم، آن را به تعویق می اندازیم و خود را به خاطر عدم پیشرفتمان سرزنش می کنیم.

اجازه ندهید پیدا کردن عنوان کتاب مناسب یکی دیگر از موانع موفقیت شما باشد! کتاب را همین حالا بنویسید و آن را تمام کنید. همیشه زمان برای کشف عنوان مناسب وجود دارد. انتخاب عنوان کتاب به خودی خود یک فرآیند خلاقانه است، درست مانند نوشتن کتاب، و آشکار شدن آن زمان می برد.

مقالات دیگر در زمینه نگارش کتاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای دریافت مشاوره در مورد سفارش خود می‌توانید اطلاعات خود را وارد کنید تا با شما تماس گرفته شود. 

تهران، میدان انقلاب، ضلع شمال غربی،
جنب بانک رفاه ساختمان 59

چاپ کتاب رِدُنا

09102166409
66562105 – 66123996 

redona.co@gmail.com