کتاب مفاهیم اساسی و پیشرفته دانش تصمیم‌گیری و خط‌مشی‌گذاری عمومی

چاپ کتاب خط مشی گذاری عمومی | چاپ کتاب | هزینه چاپ کتاب | مراحل چاپ کتاب | مجوز چاپ کتاب | چاپ کتاب از پایان نامه | چاپ دیجیتال کتاب | چاپ کتاب ارزان قیمت

پیشگفتار

امروزه جوامع و سازمان‌ها، در معرض تغییرات وسیع و گوناگونی هستند که این تغییرات، پیشرفت‌ها  و تحولات عمیقی را در پی‌دارند. با آغاز هزاره سوم و قرن بیست و یکم میلادی، نمی‌توان به‌آسانی و بدون توجه به شرایط و موقعیت، راجع به روند کلی جوامع و سازمان‌ها اظهارنظر کرد. چراکه، جهان به‌سرعت در حال تغییر بوده و شناخت و تفسیر ما از جهان دستخوش تغییراتی است. لذا این امر نیاز به انجام مطالعات دقیق علمی جهت شناسایی و به‌کارگیری دامنهء وسیعی از قانون اساسی، قوانین عادی، بخشنامه‌ها، آیین‌نامه‌ها و نظایر آن است.

خط‌مشی، اصل تعیین‌کننده محدوده تصمیم‌گیری برای مدیران سازمان یا هیئت‌مدیره آن است. مدیران برنامه‌ریزی و اجرایی در هر سازمان همواره در قلمرو تعیین‌شده خط‌مشی را مدنظر داشته و تصمیمات را با قید سازگاری با خط‌مشی سازمان اتخاذ می‌نمایند. افزون بر آن، خط‌مشی را باید یک معیار و شاخص مهم در کنترل و ارزیابی عملیات به‌حساب آورد. خط‌مشی یا همان سیاست‌های سازمان به‌صورت رسمی توسط مدیران عالی یا مدیریت ارشد یک سازمان تعیین می‌گردد. با تدوین سیاست‌های کلان سازمان این اطمینان فراهم می‌گردد، که از بروز تضاد یا تعارضی در تصمیمات مدیران سازمان ممانعت به عمل آید. به عبارت بهتر، خط‌مشی مسیر تفکر یا شیوه اندیشه اعضای سازمان را مشخص نموده؛ تا از این رهگذر شیوه اندیشیدن و تصمیم‌گیری مدیران با اهداف سازمان سازگار گردد، یا منافات نداشته باشد.

کتاب حاضر با عنوان “مفاهیم اساسی و پیشرفته دانش تصمیم‌گیری و خط‌مشی‌گذاری عمومی” یکی از منابع اصلی و جامع درس تصمیم‌گیری و خط‌مشی‌گذاری عمومی و سایر دروس مشابه در مقاطع مختلف تحصیلی است که همگام با جدیدترین سرفصل‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ج.ا.ا برای مقاطع مختلف تحصیلی تدوین شده است. این کتاب، جزء اولین آثار موجود در حوزه تصمیم‌گیری و خط‌مشی‌گذاری عمومی پیشرفته می‌باشد که با تلاش‌های چندین ساله پدیدآورندگان آن پدید آمده است. نویسندگان در تدوین این مجموعه، آثار صاحب‌نظران برجسته مدیریت در داخل و خارج از کشور را بارها مورد کاوش و بررسی قرار داده‌اند و در نهایت با بهره‌گیری از دیدگاه‌های آنان، مطالب این کتاب را در قالب 3 بخش و 13 فصل تنظیم نموده‌اند. لازم به ذکر است که در این کتاب سعی کرده‌ایم ضمن مرور مبانی و مفاهیم اصلی و اساسی در رابطه با تصمیم‌گیری و خط‌مشی‌گذاری؛ جدیدترین و پیشرفته‌ترین مطالب مرتبط با هر دو حوزه را نیز بیان کنیم. محتوای مطالب مطروحه در این کتاب متشکل از مقالات مختلف، و برخی از فصول کتاب تامس دای هستند که مفاهیم علمی این دو حوزه و مطالعات موردیِ انجام‌شده در کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه را بررسی می‌کنند. در بخش اول به بررسی و توضیح مبانی و مفاهیم خط‌مشی‌گذاری عمومی پرداخته می‌شود که عمده مطالب آن، برگرفته از جدیدترین و آخرین نسخه کتاب “شناخت و معرفی خط‌مشی عمومی” تامس دای است. در بخش دوم، مبانی و مفاهیم تصمیم‌گیری را از مطالعات موردی کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه مطرح می‌نماییم که می‌توانند در کشور ما نیز مثمر ثمر باشند. بخش سوم، مبانی فلسفی مطروحه در دو حوزه خط‌مشی‌گذاری و تصمیم‌گیری را موردبررسی قرار می‌دهد. این کتاب جزء معدود کتاب‌هایی است که سعی کرده است مباحث فلسفی در این دو حوزه را با زبانی علمی و ساده به خوانندگان منتقل نماید، چراکه اغلب خوانندگان در مرور و فهم مباحث و متون فلسفی مشکل‌دارند.

این مجموعه با تلاش‌های فراوان نگارندگان آن جهت استفاده در دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی، نهادهای آموزشی‌-فرهنگی، ادارات و سازمان‌های دولتی و خصوصی و علاقه‌مندان به این حوزه تدوین شده است. مؤلفان تلاش‌های خود را در گردآوری این مجموعه؛ مدیون همکاری‌های عزیزانی هستند که جا دارد از زحمات و همکاری‌های ارزشمند آنان؛ که دلسوزانه ما را در تدوین این اثر یاری نمودند؛ تشکر و قدردانی صمیمانه‌ای به عمل‌آوریم. ابتدا به امر، از اعضای خانواده نویسندگان این کتاب تقدیر و تشکر را به عمل می‌آوریم، چراکه پشتوانه‌ای استوار در همراهی ما در تدوین کتاب بودند. همچنین از جناب آقای دکتر رسول معتضدیان و جناب آقای دکتر حسین علیزاده و تمامی عزیزانی که با راهنمایی‌های ارزشمندشان ما را در خلال تکمیل کتاب یاری نمودند، تشکر می‌نماییم. در پایان، امیدواریم که این اثر بتواند در بهبود دانش خوانندگان آن مؤثر واقع شود و ازآنجایی‌که خالی از عیب و ایراد نیست، انتظار می‌رود از نظرات و دیدگاه‌های عزیزان به‌عنوان چراغ راهی برای مثمرثمرتر ساختن آن بهره گیریم تا گامی مؤثر در تحقق آرمان‌های اسلام و کشور عزیزمان “جمهوری اسلامی ایران” باشد.