کتاب اصل‌ها

چاپ کتاب اصل‌ها | چاپ کتاب | هزینه چاپ کتاب | مراحل چاپ کتاب | مجوز چاپ کتاب | چاپ کتاب از پایان نامه | چاپ دیجیتال کتاب | چاپ کتاب ارزان قیمت

چگونه ساختارشکن‌ها دنیا را تکان می‌دهند

مولف: آدام گرنت

مترجم: بشیر انیسی

کارآفرین برگزیده و جوان برتر ایران در حوزه خدمات


پیش گفتار

 به نگارش شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg)

مدیر اجرایی فیس بوک و موسس Leanln.org

آدام گرانت یک انسان کامل برای به رشته تحریر درآوردن کتاب اصل‌ها است زیرا او خود انسانی اصل و مبتکر، و بی‌نظیر است.

 او یک محقق طراز اول است که با تمام وجود دانشی را که موجب انگیزش افراد می‌شود دنبال می‌کند، افسانه و خیال را دور می‌ریزد و حقایق را روشن می‌کند. او یک فرد خوش بین و آگاه است که با ارائه مشاوره و روشن بینی‌هایش نشان می‌دهد همگان چطور می‌توانند – در خانه ، محل کار و جامعه – دنیا را به مکانی بهتر تبدیل کنند . او یک دوست متعهد و دلسوز است که موجب شد من به خودم ایمان بیاورم و بتوانم از ایده‌هایم به طور موثر دفاع کنم.

آدام یکی از تاثیر گذارترین افراد در زندگی من بوده است. مطمئن باشید او در تمام خطوط این کتاب به طور شگفت انگیزی الهام بخش، حامی و روشنگر شما خواهد شد.

دگرگون کننده باورهای کهنه

عقل متعارف بر این باور است که برخی افراد به طور مادرزادی خلاق هستند و بقیه از ابتکار عمل کمتری برخوردارند؛ بعضی‌ها زاده شده‌اند تا رهبر باشند و سایرین دنباله رو هستند. بعضی افراد می‌توانند واقعا تاثیر گذار باشند لیکن اکثریت نمی‌توانند.

آدام در این کتاب تمامی این فرضیه‌ها را زیر و رو می‌کند.

او نشان می‌دهد که هریک از ما می‌تواند خلاقیت خود را پرورش دهد. با استفاده از بیانات او می‌توانیم ایده‌های خود را که واقعا بدیع و اصل هستند شناسایی کنیم و پیشگویی کنیم که کدامیک می‌تواند به نتیجه برسد. او به ما می‌گوید که چه موقع به الهامات قلبی خود اطمینان کنیم و چه موقع به دیگران تکیه کنیم. او نشان می‌دهد که چگونه می‌توانیم با پرورش قوه ابتکار و ایده‌های اصل در کودکانمان والدین بهتری باشیم و همین طور  با میدان دادن به افکار متمایز و گوناگون به جای متابعت و دنباله روی، مدیران بهتری باشیم.

من در صفحات این کتاب آموختم که خلاقان بزرگ الزاماً دارای تخصص و مهارت کاملی نیستند اما در جستجوی دورنماهای وسیعی هستند .

من متوجه شدم که موفقیت فقط شامل حال افرادی که برتر از دیگران هستند، نمی‌شود بلکه برای نیل به موفقیت باید صبورانه انتظار کشید و در زمان مناسب دست به عمل زد و آنچه نهایتا مرا حیرتزده کرد این بود که تعلل ورزیدن و امروز و فردا کردن گاهی می‌تواند خوب باشد. افرادی که تا به حال با من کار کرده‌اند می‌دانند چقدر از عقب انداختن کارها و به اصطلاح دقیقه نود بودن بیزارم و همیشه فکر می‌کردم کاری که باید انجام شود باید در همان لحظه انجام شود. حال اگر من بتوانم از دست فشار بی‌امانی که همیشه برای اتمام سریع کارها احساس می‌کنم خلاص شوم مارک زوکربرگ (Mark Zukerberg) و بسیاری دیگر از دوستان بسیار خوشحال خواهند شد – و همانطور که آدام اشاره می‌کند به این ترتیب حتی به من و گروهم کمک خواهد شد تا به نتایج بهتری دست یابیم.

خوش بین آگاه

هر روز همه ما با چیزهایی مواجه می‌شویم که یا دوست داریم و یا باید آن‌ها را تغییر دهیم. اولی ما را خوشحال می‌کند و دومی شور و شوق تغییر دنیا و تبدیل آن به مکانی بهتر از آنچه بوده را در ما ایجاد می‌کند. لیکن تلاش برای تغییر باورها و رفتارهای ریشه دار رعب آور است. ما وضع موجود را می‌پذیریم چون ایجاد تغییر اساسی بسیار بعید به نظر می‌رسد. با این وجود جرات می‌کنیم بپرسیم:” آیا کسی می‌تواند تغییری ایجاد کند؟ و وقتی در بهترین و شجاعانه ترین حال هستیم می‌پرسیم آیا من می‌توانم آن فرد باشم؟

آدام با صدایی پرطنین جواب می‌دهد: بله. این کتاب ثابت می‌کند که هریک از ما می‌تواند قهرمان به ثمر رساندن ایده‌هایی باشد که دنیای پیرامون ما را به مکانی بهتر تبدیل می‌کند.

دوست

من نخستین بار آدام را وقتی ملاقات کردم که کتابش “گرفتن و بخشیدن” حسابی سر و صدا کرده بود. آن را خواندم و فورا شروع به نقل برای دیگران کردم. آدام نه تنها یک محقق با استعداد و برجسته بود بلکه یک آموزگار و قصه گوی استثنایی بود که قادر بود به زبانی ساده و قابل فهم، ایده‌ها و نظرات پیچیده را بیان کند.

سپس شوهرم از آدام دعوت کرد تا برای تیم او صحبت کند و او را برای صرف شام به همراه خود آورد. آدام همانقدر که در نوشته‌هایش فوق العاده به نظر می‌آمد، انسان بی‌نظیری نیز بود. دانش او بی‌اندازه جامع و انرژی‌اش مسری بود. من و او شروع به صحبت درباره تحقیقاتش و چگونگی مباحث آن بر جنسیت کردیم و به این ترتیب همکاری ما آغاز شد.

از آن تاریخ به بعد کارهای زیادی در کنار هم انجام دادیم: کارهای تحقیقاتی و مجموعه مقالاتی در مورد بانوان و کار.  Leanln.org از تجزیه و تحلیل‌های دقیق و منسجم او و تعهد او به مساوات بهره‌های فراوانی برده است.

فیس بوک یکبار در سال گردهمایی برای تیم‌های جهانی خود برگزار می‌کند و  در سال 2015 از آدام دعوت شد تا سخنرانی کلیدی‌ای داشته باشد. همه از دانش و اخلاق او به وجد آمده بودند. ماه‌ها گذشت و هنوز همه از بصیرت و روشن بینی او صحبت می‌کردند و توصیه‌هایش را به کار می‌بستند. در طول این دوران من و آدام کاملا با هم دوست شدیم. وقتی آن اتفاق ناگوار افتاد و همسرم را از دست دادم آدام پا پیش گذاشت و مثل یک دوست واقعی همواره درکنار من بود. او همانطور که به همه چیز نزدیک می‌شد با روانشناسی و درک بالایش و به علاوه خوش‌قلبی بی‌بدیلش به بدترین لحظات زندگی من سر و سامان داد.

هرگاه فکر می‌کردم دیگر احساس خوبی نخواهم داشت او از شهرهای مختلف می‌گفت و راه حل‌هایی به من ارائه می‌داد تا بتوانم حال و روز بهتری پیدا کنم. وقتی نمی‌دانستم یک وضعیت نابهنجار را چگونه درست کنم او به من کمک می‌کرد تا جواب را در جایی که اصلا فکرش را نمی‌کردم پیدا کنم و هر وقت به شانه‌ای برای گریستن نیاز داشتم او در کنارم بود.

جان کلام، دوست کسی است که استعدادهای بالقوه شما را بیشتر از خودتان ببیند، کسی که به شما کمک می‌کند تا بهترین بخش وجودی خودتان را پیدا کنید. معجزه این کتاب در آن است که آدام برای کسانی که این کتاب را می‌خوانند در قالب چنین دوستی ظاهر می‌شود. او توصیه‌های بسیار ارزشمندی برای غلبه بر ترس و تردید ارائه می‌دهد؛ صریح و بی‌پرده سخن می‌گوید و ایده‌های بسیاری می‌دهد و در جاهایی که اصلا احتمال آن نمیرود طرفداران بسیاری پیدا می‌کند. او راهنمایی‌های کاربردی برای مدیریت استرس، کاهش خشم، یافتن نقاط قوت در ضعف ها، غلبه بر موانع و امید دادن به دیگران ارائه می‌دهد .

“اصل ها”، سرشار از ایده‌های خوب، موثر و غافلگیر کننده است و یکی از مهم ترین و جذابترین کتابهایی است که تاکنون خوانده ام. این کتاب نه تنها نحوه نگرش شما را به جهان تغییر خواهد داد بلکه به احتمال قریب به یقین روش زندگی شما را دگرگون خواهد کرد و به بهترین وجه شما را ترغیب می‌کند تا دنیایتان را تغییر دهید .