کتاب آمایش و مکان‌یابی از منظر پدافند غیرعامل

چاپ کتاب آمایش و مکان‌یابی از منظر پدافند غیرعامل | چاپ کتاب | هزینه چاپ کتاب | مراحل چاپ کتاب | مجوز چاپ کتاب | چاپ کتاب از پایان نامه | چاپ دیجیتال کتاب | چاپ کتاب ارزان قیمت

دکتر محمد صادق یحیی‌پور

مدرس دانشگاه آزاد اسلامی واحد صومعه‌سرا

دکتر مرضیه موغلی

دا‌نشیار و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد لارستان

ابوالفضل صدیقی

حسن حسینی امینی

مدرس دانشگاه


مقدمه

جنگ یکی از عناصر پایدار تاریخ بشری است. به طوری که جامعه‌شناسان آن را به عنوان یک پدیده و واقعیت اجتماعی قلمداد نموده‌اند. بشریت در طول 5 هزار سال تاریخ تمدن خود 14 هزار جنگ را دیده و در این جنگ‌ها بیش از 4 میلیارد انسان جان باخته‌اند. در طول چند هزار سال تمدن بشری صرفا 268 سال بدون جنگ و مناقشه بوده است، در طی 45 سال از سال 1324 تا 1369 شمسی (سال 1945 تا 1990م) در کره زمین فقط 3 هفته بدون جنگ بوده و اکثر این جنگ‌ها در کشورهای جهان سوم به وقوع پیوسته است. در قرن بیستم بیش از 220 جنگ به وقوع پیوسته که بیش از 200 میلیون تلفات انسانی داشته است. کشور پهناور ایران در طول تاریخ به دلیل وجود ویژگی‌های جغرافیایی، طبیعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی به خصوص واقع شدن در منطقه سوق الجیشی خاورمیانه و بهره‌مندی از ذخایر طبیعی همواره در معرض بحران‌های طبیعی و غیرطبیعی(حملات نظامی از طریق دریا و خشکی) قرار داشته و طی سالیان گذشته شاهد چهار جنگ مهم(جنگ تحمیلی، جنگ اول خلیج فارس، جنگ افغانستان و جنگ آخر آمریکا و انگلیس علیه عراق) بوده است و وقوع مناقشات و جنگ‌های دیگری با اهداف ژئوپلیتیک، مهار، محاصره و مقابله با انقلاب اسلامی جزء اهداف راهبردی استکبار جهانی می‌باشد.

تجارب حاصله از جنگ‌های گذشته خصوصاً هشت سال دفاع مقدس، جنگ 43 روزه 1369 شمسی(1991 م) متحدین علیه عراق(جنگ اول خلیج فارس)، جنگ 11 هفته‌‌ای سال 1378 شمسی(1999 م) ناتو علیه یوگسلاوی، جنگ اخیر آمریکا و انگلیس علیه عراق موید این نظر است که کشور مهاجم جهت در هم شکستن اراده ملت و توان اقتصادی، نظامی و سیاسی کشور مورد تهاجم با اتخاذ راهبرد انهدام مراکز ثقل؛ توجه خود را صرف بمباران و انهدام مراکز حیاتی و حساس می‌نماید.

جنگ‌ها با پیشرفت فناوری و بکارگیری تسلیحات نوین و هوشمند، ماهیت پیچیده‌تر و مخرب‌تری به خود گرفته و هر روزه در گوشه‌‌ای از جهان شاهد کشتار انبوه مردم و تخریب و انهدام منابع و سرمایه‌ها و زیرساخت‌های ملی آنها در اثر بمباران و انبوه آتش ویرانگر دشمنان بوده و این روند متوقف نشده و ادامه خواهد یافت.

دقت فناوری نظامی آمریکا و انگلستان، نظامیان عراق را به وحشت‌ انداخته و روحیه آنان را تخریب کرده بود. فناوری پیشرفته باعث شد تا در این جنگ در مقایسه با جنگ خلیج فارس، از جنگ‌افزارهای بسیار دقیق‌تری استفاده شود. حداقل دو سوم بمب‌هایی که نیروهای ائتلاف در این جنگ استفاده کردند، با دقت توسط ماهواره‌ها کنترل می‌شد، در حالی که در جنگ خلیج فارس در سال 1991 میلادی، تنها 13 درصد بمب‌ها با ماهواره کنترل می‌شدند. همچنین در عملیات‌های هوایی، این دقت چشم‌گیرتر بود. هدف‌هایی که در گذشته برای منهدم‌کردن آنها به سورتی پروازهای زیادی نیاز بود، در جنگ علیه عراق با یک بمب هدایت شونده منهدم می‌شدند. در جنگ جهانی دوم برای تضمین انهدام یک هدف به 3000 سورتی پرواز نیاز بود. در جنگ خلیج فارس(1991م) این آمار به 10 سورتی پرواز کاهش پیدا کرد. اما در جنگ اخیر یک سورتی پرواز، انهدام 10 هدف را تضمین می‌کرد.